Aktualności

Dlaczego może być potrzebna terapia małżeńska?

Psychoterapia dla par to opcja, którą coraz częściej znajdziemy w ofercie takich miejsc jak poradnia zdrowia psychicznego. Mogą skorzystać z niej osoby na każdym etapie związku, nie tylko te po ślubie. Z tego artykułu dowiesz się m.in. kiedy warto zaufać rozwiązaniom, które oferuje terapia dla par.

Terapia małżeńska we Wrocławiu – w jaki sposób może nam pomóc psycholog?

W relacjach dochodzi do różnego rodzaju kryzysów. Niektóre są mniejsze i wystarczy szczera rozmowa, by pozbyć się nieporozumień. W związkach pojawiają się także problemy na tyle duże, że samodzielne poradzenie sobie z nimi może być bardzo trudne, a czasem wręcz niemożliwe. Terapia par to szansa na uratowanie relacji. Aby można było z niej w pełni skorzystać, obie strony muszą być chętne do pracy nad związkiem.

Psycholog małżeński po zapoznaniu się z osobami, zgłaszającymi się po pomoc, wspólnie ustala cele, jakie przynieść ma terapia par. Przeważnie trudności wynikają z problemów w komunikacji. Spotkania z terapeutą pozwalają uwrażliwić się na odczucia drugiej osoby i uczą słuchania się nawzajem. Nie da się przecenić wagi komunikacji jako narzędzia terapeutycznego. Terapia dla par polega jednak na czymś więcej niż umiejętnym słuchaniu się. Z pomocą eksperta osoby, które decydują się pracować nad swoim związkiem, mogą przeanalizować i lepiej zrozumieć problem. Obecność wyszkolonego specjalisty, takiego jak psycholog małżeński to pewność, że zostanie stworzona bezpieczna przestrzeń dla odczuć i wypowiedzi każdej z osób.

Jakie problemy pomaga rozwiązać terapia dla par?

O takim rozwiązaniu warto pomyśleć wtedy, gdy odczuwamy, że częstotliwość konfliktów zwiększyła się. Fakt, że one narastają, ma uzasadnienie, nad którym warto pochylić się z ekspertem. Innym problemem może być np. doświadczanie samotności. Można jej doświadczać, mimo mieszkania z partnerem/partnerką – przyczyną może być niezrozumienie wzajemnych odczuć i potrzeb.

Psychoterapia par to opcja, którą warto zainteresować się również w sytuacji, gdy dochodzi do zdrady lub innych problemów z zaufaniem. Eksperci, specjalizujący się w takim zagadnieniu, będą pomocni także na wcześniejszych etapach, a więc wtedy, gdy dopiero coś zaczyna budzić nasz niepokój. Można więc stwierdzić, że psychoterapia par ma funkcję profilaktyczną w tym rozumieniu, że zapobiega narastaniu problemów i przekształcaniu się ich w poważne kryzysy.

Rozwiązania, które proponuje psychologia małżeństw będą pomocne również wtedy, gdy:

  • doszło do traumatycznych przeżyć;
  • pojawiają się konflikty rodzinne lub problemy wychowawcze z dziećmi;
  • pojawia się brak satysfakcji z życia seksualnego;
  • w życie pary wkradła się rutyna.

Psychoterapia dla par we Wrocławiu – co jeszcze warto o niej wiedzieć?

Psychoterapia dla par to skomplikowane zagadnienie, toteż trudno sformułować uniwersalne ramy czasowe takiej pomocy. Wiele zależy do tego, jak poważny jest problem i od jakiego czasu para boryka się z kryzysem. Jak w przypadku każdej terapii, tak i tutaj, ogromne znaczenie ma zaangażowanie partnerów.

Zgłaszając się do terapeuty dla par, możemy mieć pewność, że specjalista nie będzie opowiadał się po żadnej ze stron. Pełni on tutaj rolę mediatora. Jego zadaniem nie jest więc obwinianie osób partnerskich, a dokładne poznanie źródła trudności, a następnie zaproponowanie sposobów rozwiązania problemu. Odwiedzając więc takie miejsce, jak centrum psychoterapii, nie musimy obawiać się oceny, krytyki czy obwiniania ze strony eksperta.

Join The Discussion