Aktualności

Badanie rezonansem magnetycznym – przygotowanie, przebieg badania

Większość z nas nie lubi wykonywać badań, bo obawiamy się niewygody oraz bólu. Na szczęście istnieją metody nieinwazyjne, w pełni bezpieczne i bezbolesne. Do takich rozwiązań można zaliczyć badanie rezonansem magnetycznym.

Na co musisz się nastawić?

Badanie rezonansem magnetycznym trwa stosunku długo, tzn. cała procedura może trwać od 15 do 60 miejsca. Proces nie jest jednak uciążliwy ani bolesny, chociaż należy przygotować się na to, że czas będziemy musieli spędzić w niewielkiej konstrukcji. Problem mogą mieć więc osoby cierpiące na klaustrofobię. Musimy jednak wiedzieć, że tak jak w przypadku każdego badania, tak i tutaj istnieją pewne przeciwwskazania. Rezonans magnetyczny nie może być wykonany u osób w pierwszym trymestrze ciąży. Wykluczeni są także pacjenci posiadający:

  • implanty stomatologiczne;
  • aparaty ortodontyczne;
  • klipsy naczyniowe;
  • stenty;
  • stymulatory serca;
  • stabilizacje ortopedyczne.

Przeważnie podczas badania leżymy wygodnie na plecach. Pewną uciążliwością jest hałas generowany przez maszynę. Po zrealizowaniu badania nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wrócić do swoich obowiązków i bez przeszkód kontynuować dzień.

Podczas poszukiwań placówki dobrze będzie zwrócić uwagę na takie kwestie jak krótkie terminy oraz szybkie opisy badań, szczególnie że gdy chodzi o zdrowie czas może być kluczowym czynnikiem.

Co w szczególnych przypadkach?

Podczas badania trzeba być nieruchomym, co może być trudne nie tylko dla osób zmagających się z klaustrofobią, ale też i dla dzieci. Jeśli lekarz uzna, że taki wariant jest konieczny, najpierw pacjentowi podaje się środek uspokajający.

Co musisz zrobić przed badaniem?

Rezonans magnetyczny jest badaniem, do którego nie musimy w jakiś szczególny sposób się przygotowywać. W niektórych przypadkach pacjentowi podaje się środek kontrastowy, pozwalający lepiej zaobserwować badany obszar. W takim przypadku poleca się powstrzymać od spożywania posiłków na dwie godziny przed zabiegiem.

Badanie rezonansem magnetycznym – praktyczne informacje, o których warto wiedzieć

Jeśli chodzi o samą wizytę to warto zadbać o to, by przedstawić lekarzowi bądź lekarce wyniki wcześniejszych badań. Taka dokumentacja może obejmować np. wypisy szpitalne czy zapisy badań na CD. Oczywiście należy mieć przy sobie także dokument tożsamości ze zdjęciem. W sytuacji, gdy konieczne będzie podanie kontrastu, przed wizytą zostaniemy skierowani na badanie krwi w celu sprawdzenia poziomu kreatyniny, o ile nie zostało ono wykonane w przeciągu trzech ostatnich miesięcy. W ten sposób lekarz może zweryfikować wydolność nerek pacjenta.

Niektórym osobom zdarza się zapomnieć o tym, że oprócz metalowych elementów garderoby powinniśmy zrezygnować z lakieru do paznokci, a także z makijażu. W razie wątpliwości warto wcześniej skontaktować się z miejscem, w którym planujemy wykonać badanie i porozmawiać ze specjalistami. Kompleksowe informacje na temat rezonansu magnetycznego oraz możliwość przeprowadzenia badania oferuje m.in. pracownia Rezonansu Magnetycznego w Tarnowie rezonanstarnow.pl.

Join The Discussion