Profesjonalne mulczowanie trawników wpływa nie tylko na wygląd murawy, ale również poprawia właściwości i strukturę gleby oraz ułatwia równomierne wschody trawy i kwiatów na świeżo obsianych terenach. Mulcz to naturalne składniki, które uzbrajają lekkie podłoża, ograniczają ilość chwastów oraz pomagają zachować optymalną do kiełkowania wilgotność gleby.
Mulcz, czyli sposób na atrakcyjny i wytrzymały trawnik
Mulczowanie sprawdza się, jeśli istnieje konieczność założenia trawnika na nachylonym terenie o glebie lekkiej i ubogiej w materię organiczną. Przy pomocy hydrosiewników można rozprowadzić równomiernie nasiona na skarpach i na zboczach. Jak widać, mulczować można trudnodostępne miejsca o ekstremalnych warunkach środowiskowych, a sam zabieg zapobiega erozji i umacnia podłoże.
Mulcz to materiał w pełni biodegradowalny, dlatego jest bezpieczny dla środowiska, poprawia strukturę gleby, zapobiega wymywaniu nasion. Dzięki temu wschody roślin są równomierne, a wysiew jest bardzo wydajny nawet na trudnym terenie. Hydrosiew oraz mulczowanie zapewniają optymalną wilgotność dla kiełkujących nasion traw, co pozytywnie wpływa na wzrost roślin. Po spełnieniu swojego zadania mulcz celulozowy rozkłada się, a do strefy korzeniowej roślin dostają się składniki pokarmowe.
Rodzaje mulczu — mulcz celulozowy i mulcz drzewny
Mulcz, inaczej zwany hydromulczem, to naturalna ściółka poprawiająca warunki kiełkowania nasion. Materiał jest powszechnie używany w hydrosiewie, czyli w natryskowym wysiewaniu nasion traw i kwiatów, również na trawnikach. W sprzedaży spotyka się mulcze barwione zwykle na zielono — to rozwiązanie poprawia estetykę trawnika przed wykiełkowaniem nasion. Po względem składu oraz zastosowania rozróżnia się mulcze:
- mulcz celulozowy,
- mulcz drzewny,
- mulcz mieszany.
Czym cechują się poszczególne rodzaje mulczu?
Mulcz celulozowy jest produktem ekonomicznym, wytwarzanym głównie z papieru lub z czystej celulozy. Jest materiałem powszechnym, ale szybko ulega rozkładowi. Ma najmniejsze właściwości przeciwerozyjne, ponieważ nie został wzbogacony dłuższymi włóknami np. drzewnymi. Ten rodzaj mulczu jest zalecany na trawniki.
Mulcz drzewny to materiał z dodatkiem włókien drzewnych, które świetnie sprawdzają się jako element naturalnego zbrojenia przeciwerozyjnego. Mulczowanie tym materiałem zaleca się w przypadku zakładania trawników na glebach lekkich, ubogich w materię organiczną, o sporym nachyleniu.
Mulczem mieszanym nazywa się połączenie mulczu celulozowego z mulczem drzewnym. Dzięki temu uzyskano korzystne cechy obu materiałów. Mulcz mieszany może być używany praktycznie we wszystkich rodzajach hydrosiewników.