Aktualności

Transport chłodniczy, czyli przewóz towarów wrażliwych termicznie

Gdyby nie transport chłodniami i przestrzeganie procedur związanych z transportem produktów spożywczych w temperaturze kontrolowanej, wymiana niektórych towarów nie miałaby prawa istnieć. Produkty, szczególnie wrażliwe na zmiany temperatur, byłyby więc dostępne tylko lokalnie. W praktyce oznaczałoby to m.in. brak możliwości skosztowania egzotycznych owoców i brak dostępu do innych dóbr, które uważamy za coś naturalnego.

Kluczowe kwestie związane z transportem chłodniczym

Żeby skutecznie zatroszczyć się o transport międzynarodowy, obejmujący żywność mrożoną, konieczne jest sztywne przestrzeganie szeregu procedur. Można do nich zaliczyć m.in.:

  • regularne kontrolowanie temperatury

Czasem wystarczy drobne niedopatrzenie, żeby przy odbiorze ładunku okazało się, że produkt nie był przewożony w optymalnych warunkach. Żeby zapobiec takim sytuacjom firmy transportowe (np. przedsiębiorstwo Grupa Transportowa), regularnie sprawdzają, czy specyficzne ustawienia temperatury są zachowane;

  • weryfikacja atmosfery w pojeździe

To ważne szczególnie w przypadku usług transportowych, dotyczących warzyw i owoców. Należy dołożyć starań, aby produkty zbyt wcześnie nie dojrzały. Żeby mieć wpływ na spowolnienie tego procesu, trzeba umiejętnie kontrolować poziomy CO2 i O2.

Co jeszcze jest ważne w realizacji transportu chłodniczego produktów mrożonych i nie tylko?

Organizacja przewozy produktów mrożonych i innych produktów spożywczych, wymagających kontrolowanej temperatury wymaga specjalistycznych pojazdów. Przedsiębiorstwa, które działają w tej branży, dysponują specjalną flotą, powstałą z myślą o przewożeniu takich specyficznych ładunków. Bardzo ważną kwestią są tutaj regularne przeglądy i sprawdzenie funkcjonalności chłodni. Nawet niewielka awaria podczas długiej trasy może trwale uszkodzić towary spożywcze.

Bardzo istotna jest również terminowość. Jest jednym z priorytetów działań spedycyjnych, niezależnie od tego, jakie ładunki obejmują. W przypadku takich produktów jak jedzenie wrażliwe na temperatury, dotrzymywanie terminów jest szczególnie istotne.

Na koniec warto wspomnieć, że specjalistycznych chłodni używa się nie tylko do przewozu produktów spożywczych. Z ich pomocą można zadbać o transport m.in.: kwiatów, produktów farmaceutycznych, kosmetyków. Wykonawcy, dysponujący pojazdami chłodniczymi nierzadko działają więc kompleksowo, zapewniając atrakcyjną jakość usług podmiotom z różnych branż.

Źródło: https://www.grupatransportowa.pl/

Join The Discussion