Wybór ekologicznych rozwiązań już dawno przestał być ekstrawagancją. W dzisiejszych warunkach stał się koniecznością. Na szczęście dostrzega to coraz więcej osób. W efekcie popularność takich urządzeń jak pompy ciepła powietrze-powietrze czy pompa ciepła powietrza-woda nieprzerwanie rośnie.
Spis treści
Pompa ciepła – sposób działania
Tego typu technologia grzewcza wyróżnia się dużą energooszczędnością. Zamiast tradycyjnych paliw, wykorzystuje odnawialne zasoby, dzięki czemu działanie pompy nie szkodzi środowisku. Możemy wyróżnić różne rodzaje pomp ciepła.
- z wody;
- z gruntu (gruntowa pompa ciepła);
- z powietrza.
Pompa ciepła – zalety, o których musisz wiedzieć
Jednym z ważnych czynników, branych pod uwagę podczas wyboru systemu grzewczego w domu lub w innym obiekcie jest wygoda. Osoby, decydujące się na pompę ciepła nie muszą martwić się tym, że konieczne będzie zasilanie urządzenia w paliwo, albo że trzeba będzie wybudować specjalny układ wentylacji. Oprócz tego pompy ciepła są bardzo ciche w działaniu i bezawaryjne.
Pompa ciepła – ceny
Nie da się ukryć, że dla większości osób sama ekologia rozwiązania nie będzie wystarczającym bodźcem do zainstalowania pompy. Osoby, poszukujące oszczędności, mogą jednak odetchnąć – pompy cieplne znacznie obniżają rachunki za ogrzewanie. Musimy się liczyć jednak z tym, że sama inwestycja może być dość kosztowna. Aby wydać na nią możliwie jak najmniej pieniędzy, warto pomyśleć o pompie już na etapie budowy domu. Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie później, wydatek zwróci się z nawiązką dzięki taniej energii, którą będziemy mogli cieszyć się przez wiele lat.
Nowoczesne pompy ciepła a ekologia
Pompy są przyjazne środowisku, w żaden sposób nie zagrażają człowiekowi i stanowią doskonały dowód na to, że korzystanie z odnawialnej energii może być tanie, wygodne i korzystnie wpływać na globalny system.