Aktualności

Naczyniaki mózgu – czy wiesz co to jest?

Głównym zagrożeniem, jakie niosą ze sobą naczyniaki mózgu są niebezpieczne powikłania. Najgroźniejszą konsekwencją jest krwotok śródmózgowy.

Czym jest naczyniak mózgu i jak się go diagnozuje?

Przez długi czas sądzono, że naczyniaki rozwijają się jeszcze w życiu płodowym, co oznaczałoby że są zmianą wrodzoną. Z czasem, po przeprowadzeniu precyzyjnych badań, okazało się, że takie zmiany mogą pojawić się także później, już po urodzeniu.

Naczyniaki są łagodną formą nowotworów. Może rozwijać się nie tylko w mózgu – zmiana pojawia się też w innych miejscach ośrodkowego układu nerwowego. W przypadku naczyniaka mózgu najczęściej mamy do czynienia ze zmianą o jamistym charakterze. Rzadziej rozpoznaje się naczyniaki włośniczkowe, tworzone przez drobne naczynia krwionośne.

Proces diagnostyczny naczyniaków jest utrudniony, bo w przeważającej liczbie przypadków nie dają objawów. To z tego powodu nierzadko zdarza się, że problem zostaje wykryty dopiero w przypadku śmierci osoby. Czasem chorego zaalarmować mogą takie niepokojące objawy, jak bóle głowy. Oprócz tego mogą się zdarzyć:

  • problemy z funkcjonowaniem narządów zmysłów;
  • porażenia;
  • niedowłady;
  • brak czucia w niektórych częściach ciała.

Aby właściwie zdiagnozować naczyniaka mózgu, należy przeprowadzić rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową. Tylko takie precyzyjne działania są w stanie dokładnie zlokalizować zmianę oraz określić, jak rozległy jest naczyniak. Na podstawie takiej wiedzy można zaplanować konkretne leczenie.

Naczyniaki mózgu

Jak się leczy naczyniaki mózgu?

Takie zmiany można leczyć z pomocą kilku metod. Stosuje się m.in. embolizację endowaskularną, polegającą na zamknięciu naczynia. Jedną ze skutecznych metod leczenia naczyniaków mózgu jest wykorzystanie noża gamma. To specjalistyczne urządzenie pozwala na precyzyjne wykonanie zabiegów neurochirurgicznych. W przeciwieństwie do mniej zaawansowanych metod, Gamma Knife działają jedynie na zmieniony chorobowo obszar. Wcześniej stosowane rozwiązania wiązały się z koniecznością naświetlania całej osoby.

Na atrakcyjność metody wpływa również to, że z jej pomocą można leczyć również naczyniaki mózgu położone w trudno dostępnych miejscach. Tradycyjne operacje nie zawsze byłyby w stanie sprostać ograniczeniom narzucanym przez taką lokalizację. Gamma Knife natomiast zapewnia precyzję działania, duże bezpieczeństwo oraz możliwość leczenia bezinwazyjnego. Takie zabiegi oferuje m.in. Centrum Gamma Knife Exira.

 

Źródło: https://gammaknife-exira.pl/

Join The Discussion