Aktualności

Jak często powinno się odwiedzać gabinet stomatologiczny?

Regularne wizyty u stomatologa pozwalają nam uchronić się przed poważnymi problemami z uzębieniem. Niestety większość zaawansowanych ubytków, wymagających złożonego leczenia powstaje wskutek zaniedbań. Warto więc wdrożyć zdrową rutynę i odwiedzać dentystę wystarczająco często.

Kiedy powinniśmy odwiedzić gabinet dentystyczny?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta – dentysta będzie dobrą opcją zawsze wtedy, gdy pojawia się coś, co nas niepokoi. Krwawiące dziąsła? Opuchlizna? Przeszywający ból podczas picia/jedzenia? A może niepokojące przebarwienie? Niekiedy zaalarmować nas może ból szczęki lub ból podczas jedzenia twardych posiłków. Gdy tylko zauważymy, że coś odstaje od normy, nie zwlekajmy, tylko udajmy się do swojego dentysty.

Gabinet stomatologiczny

Profilaktyka, czyli dlaczego warto odwiedzać gabinet stomatologiczny również wtedy, gdy nic nie boli?

Chociaż przeważnie zwracamy się do dentysty, gdy już odczuwamy dolegliwości bólowe, najlepszą opcją, jest odwiedzanie gabinetu również wtedy, gdy wszystko jest w porządku. Najważniejsze znaczenie w utrzymaniu zdrowych zębów są wizyty kontrolne.

Jak często powinniśmy chodzić na wizyty kontrolne do dentysty?

Trudno określić jedną, standardową częstotliwość wizyt u stomatologa. Stomatolodzy polecają, żeby gabinet odwiedzać przynajmniej dwa razy w roku. Czasem jednak powinniśmy pojawiać się u specjalisty częściej. Wiele zależy od stanu naszego uzębienia oraz od np. tego, jak bardzo jesteśmy narażeni na próchnicę.

Do zabiegów profilaktycznych, które należy wykonywać regularnie, zaliczyć można skaling, polerowanie zębów, piaskowanie zębów i lakowanie. Pamiętajmy, że lepiej będzie odłożyć wizytę, jeśli zmagamy się z przeziębieniem, lub pojawiła się u nas opryszczka wargowa. W razie wątpliwości dotyczących tego, czy możemy odwiedzić gabinet dentystyczny, skonsultujmy się ze specjalistą.

Join The Discussion