Aktualności

Badanie USG – najczęstsze wskazania do wykonania badania

Badanie USG jest bezpieczne i większość z nas miała je kiedyś wykonane. Ale co właściwie o nim wiesz? Dowiedz się, na czym ono polega i kiedy mamy do czynienia ze wskazaniami do przeprowadzenia takiej diagnostyki.

W jaki sposób przebiega badanie USG?

Podczas tego procesu wykorzystuje się impulsy ultradźwiękowe o wysokiej częstotliwości. Takie fale są w stanie przedostać się przez tkanki ludzkiego ciała, a następnie odbić się od poszczególnych organów. Specjalne urządzenie pozwala na zamianę impulsów akustycznych w elektryczne. Te natomiast przeobrażają się w obraz, który możemy dostrzec na monitorze.

Po co wykonuje się USG?

Takie badanie zleca się w sytuacjach, gdy występuje potrzeba dokładnego zapoznania się z cechami konkretnego organu. Mowa o jego:

  • kształcie;
  • budowie;
  • strukturze.

Ultrasonograf jest w stanie wykryć zmiany, do których można zaliczyć np. płyn w jamie brzusznej. W tej sposób zauważymy także różnego rodzaju zgrubienia, także guzy.

W jakich sytuacjach badanie USG jest wskazane?

Pacjenci, których kieruje się na takie badania, mogą skarżyć się na niewiadomego pochodzenia bóle. Nierzadko są to dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jeśli osoba skarży się na częste biegunki, zaparcia, bóle brzucha czy wymioty, dobrze będzie w proces diagnostyczny zaangażować ultrasonograf.

W ten sposób rozpoznaje się także schorzenia u osób, mających problemy z nerkami, tarczycą, wątrobą, stawami czy z obrzękiem mięśni. Skierowanie na badanie USG można dostać także wtedy, gdy występuje podejrzenie lub należy skontrolować zaburzenia rytmu serca, zaburzenia krążenia czy wady serca.

Co jeszcze jest ważne?

Przed każdym badaniem warto upewnić się, czy nie dotyczą nas żadne przeciwwskazania. W przypadku ultrasonografu sprawa zazwyczaj jest prosta, bo większość osób może mieć USG. Czynnikami dyskwalifikującymi są jedynie rany o otwartym charakterze i inne problemy w obrębie skóry – poparzenia czy infekcje.

Join The Discussion