Aktualności

Malarstwo współczesne – krótka charakterystyka

Sztuka zachwycała ludzkości od zarania dziejów. Zwłaszcza malarstwo stało się doskonałym wyrazem emocji, a najbardziej znane dzieła cenionych twórców po dziś dzień są uznawane na jedne z najbardziej cennych przedmiotów świata. Wraz z rozwojem nurtów powstało malarstwo współczesne. Czym się charakteryzuje? Dlaczego przyciąga i zachwyca swoim oryginalnym pięknem szeroką grupę odbiorców? Przyjrzyjmy się mu z bliska.

Najważniejsze informacje o malarstwie współczesnym

Malarstwo współczesne to szeroki, niejednorodny termin, który, zawiera w sobie ogromną ilość:

  • nurtów,
  • manifestów,
  • ruchów,
  • tendencji.

Jednym z najbardziej popularnych nurtów w jest pop-art, hiperrealizm, street art, Arte Povera czy nowa figuracja. Początek malarstwa współczesnego datuje się na połowę XX wieku – w okresie powojennym zaczęły powstawać pierwsze intrygujące dzieła. Oprócz samego dzieła sztuki niezwykle ważny jest także twórca. Co odróżnia od siebie malarstwo dawne i współczesne? Przede wszystkim fakt, że malarz przystał być jedynie rzemieślnikiem, stając się interpretatorem rzeczywistości.

Cechy charakterystyczne współczesnego malarstwa

Malarstwo współczesne posiada charakterystyczne cechy, które wyróżniają go na kanwie całego dorobku kulturowego. Przede wszystkim twórca dzieł nie dąży do zaimponowania swoim odbiorcom realizmem, precyzją pracy oraz nieskazitelną techniką wykonania. W obrazach sztuki współczesnej przede wszystkim liczą się emocje oraz szeroko pojęty sens istnienia. Niejednokrotnie współczesne malarstwo skupia się także na zagrożeniach, na które narażona jest nowoczesna cywilizacja. Często na pierwszy plan dzieł sztuki wysuwa się także osobowość twórcy.

Galeria obrazów- miejsce spotkania ze współczesną sztuką

Galeria obrazów Rafała Kucharskiego to miejsce przepełnione różnorodnymi, ciekawymi wystawami, na których napotkać możemy niezwykle interesujące dzieła. Galeria dedykowana jest dla prawdziwych koneserów sztuki.

Galeria obrazów sztuki współczesnej potrafi zaskakiwać swoich gości. Co ciekawe, artyści malarstwa współczesnego niezwykle chętnie wprowadzają do swoich prac odważne techniki oraz nowatorskie rozwiązania, takie jak:

  • kolaż,
  • fotomontaż,
  • abstrakcyjne kompozycję,
  • ludzkie ciało jako płótno malarskie

oraz wiele innych eksperymentów. Galeria obrazów olejnych to także miejsce przesiąknięte malarstwem współczesnym. W związku z przekraczaniem sztywno określonych barier i granic występujących w sztuce dawnej dzisiejsza twórczość współczesna stała się poniekąd elementem naszej codzienności.

Join The Discussion