Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, czym jest CNC i na jakiej zasadzie działają obrabiarki CNC. Maszyny CNC są sterowane numerycznie i ułatwiają codzienną pracę w wielu zakładach przemysłowych oraz produkcyjnych. Kluczową kwestią jest umiejętne wprowadzenie pożądanych ustawień w specjalnie przygotowanym panelu. Zajmują się tym doświadczeni operatorzy. Dzięki temu maszyny gwarantują użytkownikom oszczędność czasu, powtarzalność, mniej błędów i wysoką precyzję działania.
Maszyny CNC – na co można liczyć?
Z maszyn CNC korzysta się na coraz szerszą skalę. Sięga się po nie zarówno w mniejszych firmach, rozwijających się warsztatach i pracowniach projektowych oraz bardzo dużych przedsiębiorstwach. Usługi CNC są bardzo zróżnicowane. Chodzi m.in. o:
- masową produkcję,
- produkcję wielu elementów o skomplikowanych i nietypowych kształtach,
- obróbkę stali, aluminium czy też drewna,
- produkcję hybrydową,
- prototypowanie,
- cięcie, frezowanie i wycinanie.
Dzięki prawidłowemu wykorzystywaniu maszyn CNC zainteresowani inwestorzy stawiają na automatyzację i robotyzację przemysłu. Najważniejsze jest to, aby je właściwie zaprogramować.
Obrabiarka CNC – w jaki sposób można ją wykorzystać?
Obróbka CNC umożliwia powstawanie drobnych i precyzyjnie dociętych elementów o pożądanych parametrach technicznych. Podstawowym elementem składowym obrabiarek CNC są nośniki danych (urządzenia wejściowe z informacjami sterującymi, napędy z osiami przesyłu czy też przetworniki), choć warto wyróżnić jeszcze nowoczesne czytniki.
Sztywność obrabiarki ma niebagatelny wpływ na dokładność realizowanej obróbki. Sporą popularnością cieszy się m.in. obróbka drewna, która charakteryzuje się brakiem uszczerbków na dokładności, usuwaniem wiórów i resztek, szybką realizacją zamówień oraz troską o pozostawienie stanowiska pracy w zadowalającej czystości.
Chętnie wybieraną usługą jest wycinanie CNC, które wymaga wcześniejszego zaprogramowania, tak aby bezproblemowo wycinać pożądane kształty w obrabianym materiale. Cięcie CNC to nic innego, jak skuteczne i precyzyjne usuwanie nadmiaru materiału, dzięki czemu uzyskuje się finalny element. Z kolei frezowanie CNC nadaje obrabianym przedmiotom odpowiedni kształt (możliwość obrabiania kół zębatych, płaszczyzn i powierzchni krzywoliniowych).