Pakowanie hermetyczne to jeden z najskuteczniejszych oraz najbardziej popularnych sposobów na zabezpieczenie żywności przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Worki próżniowe z których korzysta się w trakcie realizowania takiego procesu są wygodne w użyciu, ale też niezwykle ekonomiczne i trwałe. Co najważniejsze można je podzielić na kilka różnych rodzajów.
Spis treści
Worki termokurczliwe – idealne rozwiązanie dla przetwórstwa mięsnego
Jednym z najbardziej znanych rodzajów worków próżniowych są tzw. worki termokurczliwe, które na szeroką skalę wykorzystuje się głównie w przetwórstwie mięsnym. Wartość obkurczu wynosi w tym przypadku nawet powyżej 40 procent, co pozwala na uzyskanie pożądanych walorów estetycznych pakowanych produktów. Wersja termokurczliwa umożliwia bezpieczne i długie przechowywanie zapakowanej żywności.
Worki moletowane – do niewielkich partii produktów
Drugim rodzajem są tzw. worki moletowane (strukturalne), które wykorzystuje się przy okazji pakowania niewielkiej partii produktów. Dobrze dopasowują się do pakowanego produktu i sprawdzają się m.in. przy pakowaniu produktów o zmiennych kształtach, a więc ryb oraz dziczyzny. Co istotniejsze sprawnie odprowadzają nadmiar powietrza.
Worki PA/PE – najbardziej uniwersalna odmiana
Najbardziej uniwersalną odmianą worków próżniowych są worki PA/PE, z których korzysta się przy pakowaniu:
- serów
- ryb
- warzyw
- mięsa
- wędlin
Worki barierowe PA/PE wyróżniają się gładką powierzchnią i mocnymi zgrzewami. Doskonale współpracują z pakowarkami próżniowymi w wersji komorowej. To zdecydowanie najczęściej wykorzystywane worki do pakowania próżniowego.
Worki do sous-vide – nadające się do gotowania
Ostatnim rodzajem worków próżniowych są worki do sous-vide, które nadają się do obróbki termicznej produktów i spełniają w tym zakresie wszelkie normy bezpieczeństwa. Charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością i neutralnością dla smaku oraz zapachu. Jak widać pakowanie próżniowe może się odbywać na wiele różnych sposobów, a duże znaczenie ma m.in. rodzaj pakowanego produktu żywnościowego.
Źródło: https://empra.com.pl/