Aktualności

Worki do pakowania próżniowego – rodzaje i czym się różnią

Pakowanie hermetyczne to jeden z najskuteczniejszych oraz najbardziej popularnych sposobów na zabezpieczenie żywności przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Worki próżniowe z których korzysta się w trakcie realizowania takiego procesu są wygodne w użyciu, ale też niezwykle ekonomiczne i trwałe. Co najważniejsze można je podzielić na kilka różnych rodzajów.

Worki termokurczliwe – idealne rozwiązanie dla przetwórstwa mięsnego

Jednym z najbardziej znanych rodzajów worków próżniowych są tzw. worki termokurczliwe, które na szeroką skalę wykorzystuje się głównie w przetwórstwie mięsnym. Wartość obkurczu wynosi w tym przypadku nawet powyżej 40 procent, co pozwala na uzyskanie pożądanych walorów estetycznych pakowanych produktów. Wersja termokurczliwa umożliwia bezpieczne i długie przechowywanie zapakowanej żywności.

Worki moletowane – do niewielkich partii produktów

Drugim rodzajem są tzw. worki moletowane (strukturalne), które wykorzystuje się przy okazji pakowania niewielkiej partii produktów. Dobrze dopasowują się do pakowanego produktu i sprawdzają się m.in. przy pakowaniu produktów o zmiennych kształtach, a więc ryb oraz dziczyzny. Co istotniejsze sprawnie odprowadzają nadmiar powietrza.

Worki PA/PE – najbardziej uniwersalna odmiana

Najbardziej uniwersalną odmianą worków próżniowych są worki PA/PE, z których korzysta się przy pakowaniu:

  • serów
  • ryb
  • warzyw
  • mięsa
  • wędlin

Worki barierowe PA/PE wyróżniają się gładką powierzchnią i mocnymi zgrzewami. Doskonale współpracują z pakowarkami próżniowymi w wersji komorowej. To zdecydowanie najczęściej wykorzystywane worki do pakowania próżniowego.

Worki do sous-vide – nadające się do gotowania

Ostatnim rodzajem worków próżniowych są worki do sous-vide, które nadają się do obróbki termicznej produktów i spełniają w tym zakresie wszelkie normy bezpieczeństwa. Charakteryzują się podwyższoną wytrzymałością i neutralnością dla smaku oraz zapachu. Jak widać pakowanie próżniowe może się odbywać na wiele różnych sposobów, a duże znaczenie ma m.in. rodzaj pakowanego produktu żywnościowego.

Źródło: https://empra.com.pl/

Join The Discussion