Aktualności

Ulga IP Box – czym jest i kogo obowiązuje

IP BOX, czyli Intellectual Property Box, to w skrócie możliwość skorzystania z niższej stawki podatku od dochodów, które uzyskano z praw własności intelektualnej. Taka preferencja podatkowa wprowadzona została 23 października 2018 i obowiązuje od 1 stycznia 2019.

Na czym polega ulga IP Box?

Ulga zakłada, że podatnik może skorzystać z preferencyjnej 5-procentowej stawki podatku CIT/PIT. Do celów ulgi zaliczyć można:

1. pobudzenie innowacyjności;
2. wsparcie rynku nowych technologii;
3. promowanie i komercjalizację praw własności intelektualnej.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby móc skorzystać z ulgi IP Box?

Podmiot, który planuje skorzystać z takiej ulgi, najpierw musi dokładnie zapoznać się z przepisami. Aby móc skorzystać z ulgi IP Box, trzeba prowadzić działalność badawczo-rozwojową, wytwarzać kwalifikowany IP (a więc kwalifikowane prawo własności intelektualnej) i osiągać dochód z kwalifikowanego IP. który podlega opodatkowaniu. Wymagań jest jednak więcej i dotyczą m.in. sposobu prowadzenia ewidencji zdarzeń gospodarczych oraz kosztów kwalifikowanych.

Obsługa i rozliczenie IP Box

Wybór biura rachunkowego, oferującego taką usługę jak obsługa i rozliczenie IP Box, może być bardzo przydatne, bo profesjonalne wsparcie pomoże nam odnaleźć się w szeregu wspomnianych wcześniej formalności. Tacy specjaliści wesprą nas w m.in. ustalaniu wysokości dochodu z praw własności intelektualnej, obliczaniu kwalifikowanego dochodu z praw własności intelektualnej i w ustalaniu podstawy opodatkowania.

Ulga podatkowa IP Box to rozwiązanie niedostępne dla osób, które zdecydowały się na opodatkowanie w formie ryczałtu. Skutecznie przeprowadzone rozliczenie IP Box wymaga wiedzy na temat aktualnych przepisów, dlatego, jeśli nie mamy doświadczenia na tym polu, najlepszym i najbardziej opłacalnym sposobem na skorzystanie z ulgi będzie nawiązanie współpracy z dobrym biurem rachunkowym.

Join The Discussion