Aktualności

Pianki akustyczne – rodzaje i charakterystyka

Pianki akustyczne – spotykamy je pod głośnikami i w studiu. Wykorzystywane są też w wielu innych miejscach. Jakie rodzaje pianek akustycznych możemy znaleźć na rynku i czym się one od siebie różnią? Co warto wiedzieć o tych wszystkich produktach piankowych? W tym artykule udzielamy odpowiedzi na te pytania.

Pianka akustyczna wygłuszająca – co musimy o nich wiedzieć?

Produkt ten ma wiele zalet: po pierwsze jest bardzo lekki, po drugie oferuje dużą powierzchnię absorpcji, ponieważ nie jest podzielony na komory. W dziedzinie materiałów dźwiękochłonnych istnieją m.in. rodzaje pianek akustycznych o zamkniętych komórkach: na przykład komórkowa wełna szklana lub mineralna. Najpopularniejszy podział polega na wyróżnieniu takich produktów, jak:

1. pianki akustyczne piramidki;
2. pianki akustyczne gładkie;
3. pianki akustyczne faliste.

Gładka pianka akustyczna samoprzylepna

Gładka pianka to rodzaj porowatego materiału akustycznego, który jest wykorzystywany w wielu zastosowaniach akustycznych. Otwarta struktura komórkowa pozwala na przepuszczanie dźwięku, ale zmniejsza wpływ na pogłos pomieszczenia. Panele akustyczne wykorzystujące gładką piankę mogą być mocowane bezpośrednio do suchej zabudowy bez dodatkowych modyfikacji, takich jak uszczelnianie materiału (ponieważ powietrze nie przechodzi przez nie).

Pianki akustyczne faliste

Pianka akustyczna wygłuszająca o falistym kształcie może być instalowana zarówno poprzez zawieszenie jej na ścianie lub suficie za pomocą opasek drucianych lub rzepów, jak i poprzez przymocowanie jej bezpośrednio do powierzchni za pomocą kleju w sprayu lub taśmy. Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakup pianek akustycznych samoprzylepnych. Pianka falista nie jest zazwyczaj stosowana w studiach lub pokojach odsłuchowych do pochłaniania pogłosu, ponieważ spowodowałoby to zbytnie stępienie dźwięku. Instrumenty muzyczne potrzebują pewnej ilości pogłosu, aby brzmieć naturalnie, choć z pewnością istnieje coś takiego jak zbyt duże echo.

Pianki akustyczne samoprzylepne piramidki

Piramidy z pianki akustycznej to panele akustyczne, które składają się z warstwy bazowej i piramid akustycznych na wierzchu. Pianki akustyczne wygłuszające piramidkowe mają wyższą skuteczność w porównaniu ze zwykłą pianką akustyczną, ponieważ powietrze nie zakłóca przebiegu fal dźwiękowych w takim stopniu, jak ma to miejsce w przypadku standardowego klina z pianki akustycznej.

Join The Discussion