Aktualności

Konektory samochodowe – jakie są ich rodzaje?

Konektory samochodowe mogą być używane do łączenia ze sobą przewodów i tworzenia w ten sposób połączeń elektrycznych. Są one wszędzie w nowoczesnych pojazdach i umożliwiają łatwą instalację nowych akcesoriów bez konieczności przecinania lub lutowania obwodów z twardymi przewodami.

Konektory samochodowe – podstawowe informacje

Złącza samochodowe to urządzenia służące do podłączenia wiązki przewodów samochodu do jego komponentów elektronicznych lub innych przewodów. Wszystkie nowoczesne pojazdy mają je, czy są to złącza elektryczne, szybkie złącza lub nawet złącza danych.

Niektóre elementy złączne są tak ważne w nowoczesnych samochodach, że stały się elementami konstrukcyjnymi, jak w przypadku kołków do maski, które służą do bezpiecznego utrzymywania maski w miejscu podczas jej otwierania lub zamykania.

Złącza samochodowe

Konektory samochodowe – rodzaje

  • konektory prostokątne

Służą do wykonywania połączeń zasilania lub uziemienia. Obudowa jest zazwyczaj wykonana z formowanego tworzywa sztucznego z metalową wkładką. Zaciski i styki mogą być okrągłe lub płaskie.

  • Złącza płaskie

Stosowane do łączenia cienkich przewodów w elektronice mobilnej i małych urządzeniach AGD. Charakteryzują się płaskim, nierzucającym się w oczy kształtem, który pomaga zachować niski profil zespołu.

  • Płaskie złącza liniowe

Służą do wykonywania połączeń uziemienia w przewodach zasilających i często zapewniają łatwy dostęp do przewodu bez konieczności zdejmowania zewnętrznej powłoki izolacyjnej. Powszechnie stosowane w samochodowym sprzęcie audio, można je również znaleźć w innych urządzeniach prądu przemiennego.

  • Okrągłe złącza męskie i żeńskie

Używane do zapewnienia zasilania lub uziemienia. Okrągły kształt zapewnia bezpieczne dopasowanie.

  • Złącza kulowe

Zaprojektowane głównie do użytku w stałych wiązkach przewodów. Ten typ jest podobny do złączy okrągłych, ale zamiast okrągłego otworu ma otwór bardziej owalny. Charakteryzuje się on podłużnym kształtem, który zapewnia większą powierzchnię styku elementów dla bardziej bezpiecznego połączenia.

  • Konektor samochodowy – wybieramy ten właściwy

W przemyśle motoryzacyjnym złącza są używane wszędzie. W przeciętnym samochodzie jest ponad 200 różnych typów złączy tylko do połączenia silnika i części układu napędowego razem. Takie ogromne zróżnicowanie może nieco utrudniać zakupy, zwłaszcza że istnieje wiele typów konektorów samochodowych, uznawanych przez przemysł motoryzacyjny. Złącza wysokiej jakości są zwykle opatrzone znakami certyfikacji, które wskazują, że przeszły one pewne standardy określone przez organizacje międzynarodowe. Należą do nich UL (Underwriters Laboratory), CE (Zgodność europejska), oraz AUS (zgodność australijska).

Wybór konektorów samochodowych i innych tego typu urządzeń zacznijmy od wizyty w profesjonalnym sklepie. Dodatkowo w sprawdzonych sklepach możemy mieć pewność, że otrzymujemy urządzenia od rzetelnych producentów.

Join The Discussion