Aktualności

Jakie są podstawowe elementy wyposażenia BHP?

Wyposażenie BHP ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa w miejscu pracy i zapewnienie osobom, przebywającym w przestrzeni komfortowych warunków do wykonywania swoich obowiązków służbowych. Jakiego wyposażenia nie powinno zabraknąć, jeśli chcemy zadbać o kompletny strój pracownika?

Środki ochrony indywidualnej

Środki ochrony indywidualnej (PPE) oznaczają wszelkie urządzenia lub odzież noszoną przez osobę w celu ochrony przed poważnymi obrażeniami ciała lub śmiercią w wyniku wypadku (np. okulary ochronne), lub w celu zmniejszenia ryzyka wypadku (np. znaki bezpieczeństwa). Środki ochrony indywidualnej powinny być stosowane zgodnie z przepisami bezpieczeństwa. Do wyposażenia ochronnego należą okulary ochronne, siatki ochronne, znaki bezpieczeństwa i wiele innych rozwiązań. Skupmy się jednak na odzieży i akcesoriach, noszonych przez zatrudnioną osobę.

Wyposażenie BHP

Obuwie ochronne

W wielu miejscach to właśnie dobre obuwie ma największy wpływ na bezpieczeństwo pracownika. Przykładowo – w środowisku, w którym występuje wysokie ryzyko poślizgnięcia się, zatrudnione osoby muszą być wyposażone w buty z podeszwą antypoślizgową. Jeśli tego wymaga dane miejsce pracy, taki produkt musi być odporny również na:

  • wilgoć;
  • różnorodne substancje chemiczne.

Producenci, oferujący obuwie ochronne, zwracają uwagę na takie rozwiązania, jak oddychające wkładki czy wykorzystanie materiałów zabezpieczających stopę przed mechanicznymi uszkodzeniami.

Ochrona głowy

Hełmy i kaski to wyposażenie, chroniące przed uszkodzeniami głowy w takich miejscach, jak place budowy oraz inne obszary, w których istnieje ryzyko, że pracownik uderzy głową w twardy przedmiot lub taki przedmiot uderzy w niego. Nowoczesne hełmy i kaski można dopasowywać do rozmiarów głowy pracownika. Oprócz tego wyposażone są w napotniki oraz funkcjonalne systemy wentylacji.

Odzież BHP

W sklepach takich, jak BHP Kams z Krakowa, dostaniemy bardzo zróżnicowane warianty odzieży BHP. Obok lekkich kombinezonów wykonanych z przewiewnego, cienkiego materiału, znajdziemy także bardziej zaawansowane warianty, które chronią przed czynnikami chemicznymi, biologicznymi, termicznymi i mechanicznymi.

 

Źródło: bhp.kqs.pl

Join The Discussion