Aktualności

Czym są silikaty i jakie mogą mieć zastosowanie w budownictwie

Zastanawiasz się, czy silikat pomoże ci zrealizować twoje plany budowlane? W tym tekście przybliżamy charakterystykę tego solidnego, ekologicznego i funkcjonalnego materiału, który cieszy się ogromną popularnością.

Bloczek silikatowy – rys historyczny

Warto wiedzieć, że cegła silikatowa nie jest wcale wynalazkiem ostatnich lat. Jej historia sięga 1880 roku. To właśnie wtedy w niemieckim laboratorium opracowana została technologia produkcji bloczka silikatowego. Ten wynalazek był na tyle przemyślany i funkcjonalny, że po silikaty chętnie sięga się także w nowoczesnym budownictwie.

Siła tkwi w naturze, czyli z czego składają się bloczki silikatowe?

Takie rozwiązania składają się z materiałów pochodzenia naturalnego. Bloczki silikatowe zawierają więc:

  1. piasek kwarcowy;
  2. wapno;
  3. wodę.

Wyroby silikatowe docenia się za to, że są całkowicie pozbawione zanieczyszczeń pochodzenia chemicznego. Wybierając taką opcję możemy mieć więc pewność, że produkt jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt.

Jak wykorzystuje się cegły silikatowe?

Bloczki wapienno piaskowe mają niezwykle szerokie zastosowanie. Z ich pomocą wymurujemy kominy, piwnice oraz różnego rodzaju ogrodzenia. Najważniejsze jest jednak to, że świetnie sprawdzają się do budowy ścian. Po cegły silikatowe sięgniemy, jeśli zależy nam na wzniesieniu solidnych ścian zewnętrznych, działowych, wewnętrznych i konstrukcyjnych. Nie sposób nie docenić faktu, że z silikatów możemy wznosić wysokie budowle, bez konieczności wznoszenia konstrukcji szkieletowej. Wszystko za sprawą niesamowitej wytrzymałości tego materiału, którą można porównać z wytrzymałością kamienia.

Jeśli zależy nam na wyborze właściwego wariantu, dokładnie zapoznajmy się z tym, co oferuje nam dany producent silikatów. W ten sposób zyskamy pewność, że wybrany przez nas silikat wyróżnia się trwałością i wytrzymałością.

Join The Discussion