Zycie i Styl

Jak kurs STCW może przynieść korzyści Twojej karierze?

Wiedza na temat bezpieczeństwa na morzu jest kluczowa, bo w razie niebezpieczeństwa dzięki temu można ratować ludzkie zdrowie i życie. Takie zagadnienia poruszają kursy STCW. Kto jest zobowiązany do ich ukończenia i jakie umiejętności można przyswoić podczas takich zajęć? Dziś przybliżamy te kwestie.

Kurs STCW Szczecin – czego nauczysz się podczas zajęć?

Zajęcia zostały uporządkowane w taki sposób, żeby przeszkolenie było jak najbardziej treściwe. Co ważne, profesjonalne kursy tego typu powinny być zgodne z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Rozwoju z dnia 5 lutego 2014 roku. Wybierając takie zajęcia mamy pewność, że prezentowane treści są zgodne z tym, co o programach przeszkoleń dla członków załóg statków morskich i kursów modelowych IMO mówią aktualne przepisy.

Dlaczego takie kursy są potrzebne?

Zintegrowany kurs STCW to rozwiązanie, bez którego w wielu przypadkach nie będziemy mogli podjąć pracy na statkach morskich. Zrealizowanie takich zajęć jest podstawowym wymogiem. Gdy już możemy pochwalić się takimi uprawnieniami, możemy także:

  1. starać się o wydanie książeczki żeglarskiej;
  2. ubiegać się o wydanie świadectwa młodszego kucharza okrętowego, młodszego marynarza pokładowego, młodszego motorzysty i młodszego rybaka rybołówstwa morskiego.

Tutaj należy wspomnieć o pewnych wyjątkach. Zintegrowany kurs bezpieczeństwa STCW nie jest wymagany od osób, realizujących swoje obowiązki na okrętach marynarki wojennej jako marynarze. Podobnie sprawa przedstawia się z pracą na pozostałych statkach, będących własnością państwa. Kurs STCW nie jest wymagany także od statków, pracujących w celu niehandlowym.

Co warto sprawdzić, gdy szukamy takiej opcji jak zintegrowany kurs bezpieczeństwa STCW?

Placówka, posiadająca taką ofertę, powinna jasno sprecyzować, ile czasu trwa kurs oraz ile z tego zajmują wykłady i ćwiczenia. Oferta musi posiadać także takie informacje jak sposób oceny, wymagane dokumenty oraz inne dodatkowe wymagania, które trzeba spełnić, by przystąpić do zajęć o charakterze praktycznym. Bez problemu powinniśmy móc odnaleźć także dokładny program oraz namiary na miejsce, w którym odbywa się szkolenie. Specjalistyczny kurs kończy się wystawieniem certyfikatu przez administrację morską, czyli przez Urząd Morski.

Rzetelny zintegrowany kurs STCW w Szczecinie powinien poruszać takie zagadnienia, jak indywidualne techniki ratunkowe. Osoby uczestniczące w zajęciach nauczą się także najważniejszych zasad udzielania pierwszej pomocy medycznej. Na kurs STCW składa się także kurs przeciwpożarowy pierwszego stopnia oraz zajęcia dotyczące odpowiedzialności wspólnej i bezpieczeństwa własnego. Takie zajęcia oferuje m.in. maritime-security.eu

Kurs STCW pozwala zabezpieczyć się przed niebezpieczeństwami, które mogą spotkać nas na morzu. Szkolenie otwiera także drzwi do kolejnych etapów kariery, bo często jego brak nie pozwala nam pracować na statku. Zajęcia są więc ważnym elementem edukacji żeglarzy i nie tylko.

Join The Discussion