W psychoterapii można wyróżnić różnorodne podejścia. Zanim więc wybierzemy konkretnego specjalistę, warto sprawdzić, w jakim nurcie pracuje. Obecnie funkcjonują setki podejść, ale tych wiodących jest zdecydowanie mniej.
Psychoterapia we Wrocławiu – nurty, które warto znać
- nurt poznawczo-behawioralny
Popularność podejścia wynika m.in. z jego skuteczności. Współpraca z terapeutą skupiona jest na zmianie nieprawidłowych reakcji i wypracowaniu w tym miejscu innych sposobów myślenia. Aby było to możliwe, pacjent musi nabyć określone umiejętności, wspierające go w walce z negatywnymi przekonaniami.
- nurt psychoanalityczny
W psychoanalizie skupiamy się na kwestiach, które nie są nam dostępne bezpośrednio. Dzięki zaawansowanej pracy ze specjalistą możliwe jest wydobycie fantazji i motywacji, w nieuświadomiony przez nas sposób obciążających psychikę. Często bowiem mechanizmy, z których istnienia nie zdajemy sobie sprawy, kierują naszymi zachowaniami.
- nurty psychodynamiczny
W tym podejściu także zakłada się istnienie procesów nieświadomych. Można do nich zaliczyć m.in. szereg ukrytych potrzeb. Wewnętrzne skonfliktowanie może uzewnętrzniać się w postaci objawów o charakterze nerwicowym, snów, lęków. Współpraca z terapeutą pozwala wydobyć te nieuświadomione konflikty, a następnie je przepracować.
- nurt integracyjny
Integracyjna terapia indywidualna czerpie z różnorodnych nurtów i technik. To złożone podejście wynika z przeświadczenia, że każdy problem jest inny, stąd należy indywidualne dobrać metody leczenia. Specjaliści nurty integracyjnego dysponują więc szeroką wiedzą na temat poszczególnych technik i wiedzą, jak je połączyć, by w optymalny sposób pomóc pacjentowi.
- nurt systemowy
Z psychoterapią systemową często można spotkać się w terapii rodzinnej lub małżeńskiej. Celem pracy ze specjalistą jest poprawa jakości relacji między osobami. Wspólnie tworzą one system, który dzięki usprawnionej komunikacji i wprowadzeniu określonych zasad, zaczyna sprawniej działać.
Psychoterapeuta Wrocław – który nurt wybrać?
Orientowanie się w podstawowych podejściach pozwoli nam z większym sukcesem wybrać metodę, która nam odpowiada. Na szczęście nie musimy zdawać się jedynie na własny research. Podczas pierwszego spotkania z psychoterapeutą poznamy wszystkie szczegóły, metody pracy oraz dowiemy się więcej o organizacji spotkań.