Aktualności

Rodzaje preparatów stomatologicznych

W stomatologii na szeroką skalę wykorzystuje się różnego rodzaju preparaty. Każdy z nich używany jest w nieco innych sytuacjach. Dziś skupiamy się na zastosowaniu takich artykułów stomatologicznych i sprawdzamy, co na tym polu mogą zaproponować profesjonalne sklepy.

Preparaty retrakcyjne

Takie produkty wykorzystuje się podczas retrakcji dziąseł. W niektórych przypadkach trudno dostać się do zęba, bo dziąsła zasłaniają stomatologowi obszar roboczy. Z retrakcji korzysta się np. podczas procesu cementowania licówek. Metodę z powodzeniem wykorzystuje się także, jeśli potrzebne jest pobranie wycisku zębowego. Aby odchylić brzeg dziąsła, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego preparatu stomatologicznego retrakcyjnego. W dobrze zaopatrzonych sklepach można znaleźć kilka wariantów takich produktów, m.in.:

1. Nici retrakcyjne

Na rynku spotkamy się z wariantami niechlorowanymi, zapewniającą doskonałą ochronę dziąseł oraz charakteryzującymi się wysoką odpornością na zerwanie.

2. Preparaty żelowe lub w formie pasty

Dzięki specjalnym końcówkom, produkt pozwala na ułatwiony dostęp do szczeliny dziąsłowej.

3. Preparaty w formie płynnej

Roztwory tego typu nie tylko pozwalają na retrakcję dziąseł, ale też i hamują krwawienie.

Preparaty zmniejszające nadwrażliwość

Nadwrażliwość to bardzo częsta dolegliwość i większość osób w ciągu swojego życia zmagało się z nią przynajmniej raz. Może mieć wiele przyczyn. Zanim jednak specjalista będzie mógł wykryć, co powoduje problem i go zniwelować, warto złagodzić ból pacjenta, stosując odpowiedni preparat znoszący nadwrażliwość. Taki środek doraźny pozwala leczonej osobie znowu cieszyć się komfortem. Zaawansowane wyroby sprawiają, że nadwrażliwość zostaje zniesiona natychmiastowo. Preparaty stomatologiczne tego typu zaleca się u pacjentów z obnażonymi szyjkami zębów, z urazami szkliwa oraz ze startymi powierzchniami zwarciowymi.

Inne preparaty stomatologiczne

Nowoczesne preparaty stomatologiczne mogą mieć bardzo szerokie spektrum zastosowania. Wśród takich wyrobów znajdziemy m.in. cementy chirurgiczne, preparaty do przemywania kanalików zębinowych i kanału korzeniowego oraz różnego rodzaju leki pomocnicze, hamujące krwawienia przydziąsłowe. W ofercie profesjonalnych sklepów uwzględniono również specjalistyczne spraye, służące do schładzania materiałów wyciskowych, smakowe żele znieczulające oraz preparaty do płukania kieszonek dziąsłowych.

Chociaż poszczególne rozwiązania różnią się składem i zastosowaniem, wszystkie takie wyroby powinny gwarantować pacjentowi pełne bezpieczeństwo, a lekarzowi pozwalać na ułatwioną pracę. Żeby mieć pewność, że produkt spełnia te wymagania, warto wybierać sprawdzonych producentów, oferujących rozwiązania, po które chętnie sięgają specjaliści stomatolodzy i ortodonci.

Join The Discussion