Zdrowie

Leczenie guzów mózgu

Gdy dowiadujemy się o problemach ze zdrowiem swoim lub zdrowiem bliskich nam osób, staramy się znaleźć jak najskuteczniejsze i jak najbezpieczniejsze metody rozwiązania problemu. Pomocne okazują się w tym nowoczesne technologie. Jedną z nich jest leczenie oponiaków metodą Gamma Knife.

 

Co warto wiedzieć o oponiakach?

Oponiak jest nowotworem, który stanowi 20% rozpoznanych przypadków nowotworowych u osób dorosłych. Jak podają dane, aż u 90% pacjentów mamy do czynienia z jego łagodną odmianą. Za główną przyczynę pojawiania się choroby, uznaje się czynniki genetyczne. Guz rośnie bardzo wolno i długo nie daje żadnych objawów. Nierzadko zdarza się, że pacjenci są zaskoczeni diagnozą, bo nie doświadczali żadnych nieprzyjemności, a fakt istnienia guza został ujawniony przypadkowo. Z czasem jednak osoby cierpiące na schorzenie zaczną odczuwać problemy, będące wynikiem rosnącego ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Dość często pojawiają się nudności, poranne bóle głowy, czasem również zaburzenia świadomości.

 

Czym jest Gamma Knife?

Takie specjalistyczne urządzenie składa się z jednostki, będącej źródłem promieniowania. Pacjent podczas zabiegu przebywa na stole terapeutycznym, do którego przytwierdzona zostaje rama stereotaktyczna. Leczona osoba zostaje unieruchomiona, co w połączeniu z niezwykłą dokładnością urządzenia, pozwala osiągnąć doskonałą precyzję. Pacjenci korzystający z tej metody leczenia, co całkowicie oczywiste, mają wiele pytań związanych z przebiegiem procesu. W takich miejscach jak Centrum Gamma Knife Exira mogą liczyć na:

  • fachową i przyjazną obsługę;
  • wykorzystanie najnowocześniejszych technologii;
  • rzetelne i przystępne doradztwo.

 

RTG mózgu

 

Dlaczego warto rozważyć leczenie oponiaków metodą Gamma Knife?

Ten sposób leczenia jest powszechnie stosowaną metodą radiochirurgii. Wyróżnia się bezinwazyjnością, bowiem nie ma tu konieczności używania skalpela. Oprócz tego specjaliści zwracają uwagę na precyzję takich działań. Wiązka promieniowania skierowana zostaje dokładnie na obszar wymagający operacji. W efekcie udało się zminimalizować ryzyko jakichkolwiek powikłań.

Z punktu widzenia pacjenta istotne jest również to, jak szybko może on wrócić do codziennych obowiązków. Metoda Gamma Knife nie wymaga długotrwałej rekonwalescencji czy pobytu w placówce zdrowia. Pacjent po wykonanym leczeniu może od razu wrócić do domu.

 

Co jeszcze warto wiedzieć o zabiegach Gamma Knife?

W zależności od tego, jaki obszar jest leczony oraz tego, z jakim rodzajem zmiany mamy do czynienia, zabieg może trwać od 20 minut do 2 godzin. Noża Gamma Knife używa się nie tylko do leczenia oponiaków. Wskazaniami do wykonania zabiegu są również m.in.: przetoki tętniczo-żylne, drżenie samoistne, neuralgia nerwu trójdzielnego, malformacje tętniczo-żylne mózgowia, nerwiaki nerwu słuchowego czy guzy śródsiodłowe i okołosiodłowe przysadki. Działania specjalisty są dla pacjenta całkowicie bezbolesne. Proces jest więc wykonywany w przyjaznych, niestresujących warunkach.

Join The Discussion