Aktualności

Jaki zakres pomocy może zaoferować poradnia psychologiczna

Gabinet psychoterapeuty to miejsce, w którym powinniśmy czuć się bezpiecznie. Chociaż takie spotkania na początku mogą być wymagające, zwłaszcza jeśli do tej pory nie zwierzaliśmy się specjaliście, to warto zrobić ten pierwszy krok. Kiedy dobrym pomysłem będzie odwiedzenie poradni psychologicznej lub gabinetu psychoterapii?

Psychoterapia jest pomocna nie tylko podczas intensywnego kryzysu

W życiu wszystkich z nas zdarzają się momenty, które są szczególnie bolesne. Można do nich zaliczyć:

  • niepowodzenia służbowe, zwolnienia z pracy
  • rozpady związków, rozwody
  • śmierć bliskich
  • poważne choroby własne lub bliskich osób

Tak silne emocje nierzadko prowadzą do mocnego obniżenia nastroju, problemów ze skupieniem, a nawet do depresji, samookaleczeń czy myśli samobójczych. Każda z takich sytuacji powinna nas skłonić do wizyty u psychologia lub psychoterapeuty. Należy jednak pamiętać, że sytuacja nie musi być tak podbramkowa, żeby czerpać realne korzyści z psychoterapii.

Psycholog dla dorosłych i dla dzieci – kiedy się do niego zgłosić?

Specjalistę warto odwiedzić, gdy borykamy się ze sporym napięciem, stresem, lub po prostu, gdy chcemy lepiej poznać przejawiane przez nas mechanizmy działania i popracować nad tym, co nas niepokoi. Psycholog dziecięcy też nie zajmuje się jedynie poważnymi problemami wychowawczymi czy problemami z nauką. Oczywiście, takie sytuacje powinny nas bezwzględnie skłonić do wizyty u specjalisty. Na wsparcie z dziedziny psychologii dla dzieci możemy liczyć np. w poradni psychologicznej W stronę zmiany (ośrodek proponuje również m.in. pomoc seksuologa, terapię par i małżeństw, terapię uzależnień). Do psychologa z dzieckiem możemy się również zwrócić po to, żeby wybrać odpowiednie zabawki, skontrolować, jak dziecko się rozwija, czy zmniejszyć problem z nieśmiałością.

Terapia może przynieść wymierne korzyści – pozytywnie wpłynąć na komfort naszego życia, postrzeganie siebie oraz na relacje z innymi ludźmi. Warto więc wykorzystać taką okazję do pracy nad sobą, nawet jeśli pierwszy krok może wydawać się szczególnie trudny.

Źródło: http://www.wstronezmiany.pl/

Join The Discussion