Nauka

Sprawiedliwa transformacja energetyczna Turowa – jakich elementów dotyczy transformacja?

Transformacja energetyczna to proces przejścia do bardziej efektywnych i zrównoważonych sposobów produkcji, dystrybucji i konsumpcji energii. Celem tej transformacji jest zwiększenie udziału odnawialnych źródeł energii, zwiększenie efektywności energetycznej i redukcja emisji gazów cieplarnianych. Elektrownia Turów stanęła przed wyzwaniem opracowania alternatywnych sposobów produkcji energii. Na czym ona polega?

Turów fundusz sprawiedliwej transformacji – na czym polega?

Plan transformacji został opracowany w celu łagodnego przejścia na inne sposoby pozyskiwania energii. Bez powodowania negatywnych skutków społecznych i środowiskowych, np. zwolnień pracowników z przemysłu węglowego czy też niedostępności energii dla niektórych grup społecznych. Transformacja terenów górniczych w Turowie obejmuje kilka najważniejszych punktów, do których można zaliczyć:

  • stworzenie nowych miejsc pracy,
  • zadbanie o dywersyfikację gospodarczą,
  • utworzenie przyjaznego miejsca do życia,
  • chęć wpłynięcia na zmianę trendów demograficznych,
  • odbudowę eksploatowanego środowiska naturalnego.

Transformacja regionu Turoszowa – Zgorzelec i Bogatynia

Strategia transformacji regionu turoszowskiego ma polegać przede wszystkim na wykreowaniu miejsca przyjaznego dla wdrażania zielonych technologii. To zdecydowana zmiana, która wymaga wielu starań. Kopalnia Turów (PGE Turów) korzystała do tej pory z nieefektywnych i przestarzałych sposobów na pozyskiwanie nośników energii. Turoszów ma być także miejscem nowego rozdania w kontekście poprawy stosunków międzynarodowych.

Źródło: http://ozeturow.pl

Join The Discussion