Aktualności

Sauna domowa – różne rodzaje i o czym warto pamiętać

Osoby, które nie interesują się za bardzo saunami, mogą sądzić, że każda przestrzeń tego typu jest podobna. Gorąco, siedziska, przytulne drewno – z takim wizerunkiem sauny spotkamy się najczęściej. W praktyce sytuacja przedstawia się podobnie. Poszczególne rozwiązania posiadają jednak zasadnicze różnice. Dziś postaramy się je sprecyzować.

Sauna w domu – najważniejsze rodzaje

1. Biosauna

W biosaunie panuje suche środowisko, a temperatura utrzymuje się tutaj na poziomie 40-60 °C. Spośród innych opcji wyróżnia je zastosowanie charakterystycznych lamp sufitowych. Na przebywających w saunie pozytywnie działa więc nie tylko temperatura, ale też i światło.

2. Sauna sucha

We wnętrzu takiej sauny znajdziemy specjalne kamienie rozgrzane do bardzo wysokiej temperatury. Działają one jak swoiste kaloryfery, tzn. to dzięki nim temperatura w saunie utrzymuje się na określonym poziomie (przeważnie 85°C). W saunie suchej, jak łatwo się domyślić, panuje bardzo niska wilgotność. Sauna sucha znana jest również pod nazwą sauna fińska.

3. Sauna mokra

Tu również spotkamy się z kamieniami, jednak w tym przypadku te rozgrzane elementy polewany wodą, co generuje duże ilości pary wodnej. Efekt? Wilgotność utrzymująca się na poziomie ok 40%. Jeśli chodzi o warunki termalne, to temperatura oscyluje w granicach 75-90 °C.

4. Sauna Infrared

Taka nowoczesna sauna zasilana jest przez działanie promieni podczerwonych. Może tu występować bardzo duża rozpiętość temperaturowa (25 do 60°C).

5. Sauna parowa

W saunie parowej temperatura utrzymuje się na poziomie ok. 45-60 °C. Takie warunki zapewniane są przez specjalne parowniki elektryczne.

Sauna w domu – o czym nie możemy zapomnieć?

Znamy już podstawowe rodzaje sauny, która możemy stworzyć w przestrzeni domowej. Jeśli poważnie myślimy o takim rozwiązaniu, musimy pomyśleć o jeszcze kilku sprawach. Jednym z nich jest cena. Sauna domowa może kosztować nas i kilka i kilkadziesiąt tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości będzie takie pomieszczenie, jakie będzie miało dodatki i jakie materiały zostaną wykorzystane. Warto więc już na samym początku powiedzieć wykonawcy o swoich możliwościach budżetowych. Takie firmy jak np. InfraHome doradzą nam optymalne rozwiązania, które zmieszczą się w naszym budżecie.

Artykuł powstał przy współpracy z producentem saun infrahome.pl

Join The Discussion