Trudno sobie wyobrazić życie w domu bez instalacji gazowej. Gdybyśmy nie mieli gazu, to bardzo trudno było nam o podgrzanie wody, gotowanie jej i w konsekwencji przygotowanie potraf byłoby niemożliwe. Trzeba powiedzieć, że nie tylko zapewnia nam ogrzewanie mieszkań, ale również właśnie zwykłą egzystencję. Postanowiliśmy zająć się tematem, który jest naprawdę ciekawy, a konkretnie instalacją gazową, a pozwoleniem na budowę. Aby się dowiedzieć więcej, zachęcamy do lektury.
Przebudowa instalacji gazowej – czy trzeba to zgłaszać?
Wydawać by się mogło, że jest to dobry pretekst do tego, żeby zgłaszać to urzędnikom, którzy musieliby wydać pozwolenie, jednak prawda jest zupełnie inna. Teoretycznie art. 29 ust. 3 pkt 3 lit. d prawa budowlanego mówi o tym, że nie trzeba zgłaszać wszelkich robót polegających na budowaniu zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz. Art. 3 pkt 9 prawa budowlanego mówi o tym, że wewnętrzna oraz zewnętrzna instalacja gazowa jest elementem zwanym urządzeniem budowlanym, więc nie należy tego zgłaszać.
Taka postawa zdecydowanie ułatwia postępowanie, ponieważ nie jesteśmy zmuszeni do „biegania” po urzędach, a tego chyba nikt z nas nie lubi. Przyłączenie do sieci gazowej i tak wymaga pewnych formalności, natomiast jeżeli mielibyśmy robić kolejne kroki, to musiałoby nas to kosztować sporo czasu. Tak więc dzięki powyższym artykułom zyskujemy masę:
- czasu,
- pieniędzy (dojazd + koszty druku pism),
- mniej zszarganych nerwów.
Trzeba jednak pamiętać o najważniejszym – posiadaniu projektu. Instalacja gazowa w domu musi zostać obwarowana pozwoleniami: od kominiarza, oświadczeniu o dysponowania budynkiem na cele budowlane oraz mapą poglądową.
Załatwianie wszelkich formalności z dostarczaniem gazu
Aby wykonać przyłącze gazowe do naszego domu, należy wcześniej ją wybudować. Projektowanie instalacji gazowej również należy zlecić profesjonalistom. Oczywiście, często pojawiają się pytania dotyczące tego, ile będzie taka usługa kosztować. Sama cena zależy od zastosowanych materiałów, ceny projektu technicznego, a nawet od miejsca realizacji. Budowa instalacji gazowej kosztuje niemało, natomiast widełki cenowe są naprawdę szerokie. Może być to 2,5 tys. zł, ale może być też i 4 tys. zł. Jest to kwestia uzależniona od wielkości domu, jak też powyższych czynników.
Jeżeli chodzi o formalności z dostawcą, to przyłączenie do sieci gazowej odbywa się na poziomie zgłoszenia do Biura Obsługi Klienta i w momencie podpisania umowy instaluje się gazomierz. Ostatnim krokiem jest otrzymanie wszelkich pozwoleń: od kominiarza, oświadczenie kierownika budowy o wykonaniu prac zgodnie z projektem oraz protokołów z odbioru technicznego bądź ewentualnego pozwolenia na użytkowanie instalacji gazowej.