Odzyskanie długu może być ciężkim zadaniem, zwłaszcza jeśli dłużnik od pewnego czasu nie kwapi się do spłaty należności. Jednym ze sposobów na skłonienie go do zapłaty, jest windykacja długów w terenie.
Co musisz wiedzieć o windykacji terenowej?
Windykacja terenowa ma na celu odzyskanie należności, przy czym działania odbywają się „w terenie”, a więc np. w miejscu zamieszkania dłużnika. Taka windykacja długów może dotyczyć także czynności w miejscu pracy lub w siedzibie, w której dłużnik prowadzi swoją działalność gospodarczą.
Windykacja należności – jaki wpływ na odzyskanie długów ma windykacja terenowa?
Tę metodę uważa się za skuteczną z kilku względów. Po pierwsze windykator terenowy już przez samą swoją obecność wywołuje na dłużniku presję. Oprócz tego usługi windykacyjne mają też inną funkcję. Mowa o dokładnym poinformowaniu zadłużonej osoby o jej sytuacji. Prawniczy żargon bywa niezrozumiały. Osoba, dostająca pismo przypominające o spłacie długu może nie do końca rozumieć, jakie konsekwencje wiążą się z brakiem spłaty. Terenowa windykacja należności jest więc też szansą na otworzenie oczu dłużnikowi.
Czy windykacja terenowa to egzekucja komornicza?
Komornik ma prawo zająć określoną część wynagrodzenia/majątku i w tej sposób wyegzekwować spłatę długu. Windykacja terenowa ma natomiast na celu:
- zmotywować dłużnika do spłaty;
- zapoznać dłużnika ze swoją sytuacją;
- ewentualnie ocenić posiadany przez dłużnika majątek.
To, co oferuje profesjonalna kancelaria windykacyjna, nie ma więc wiele wspólnego z działaniem komornika, zwłaszcza że kancelaria nie ma prawa zajmować majątku. Jeśli zależy nam na tym, żeby skutecznie zaplanować takie działania jak windykacja wierzytelności w terenie, dobrym pomysłem może być skonsultowanie się z firmą, wyspecjalizowaną w zarządzaniu należnościami. Takie podmioty jak np. http://www.w2s.group/ w wieloaspektowy sposób traktują sytuację finansową każdego klienta i projektują najlepszą drogę rozwiązania problemu.
Artykuł powstał przy współpracy z Kancelarią Way To Solution