Dom

Jak często trzeba prać tapicerkę meblową?

Wybór funkcjonalnych, pięknych mebli i innego modnego wyposażenia nie wystarczy, żeby cieszyć się stylową, komfortową przestrzenią. Z czasem niektóre elementy wystroju przestają prezentować się atrakcyjnie. Wtedy możemy skorzystać z jednego z dwóch rozwiązań. Pierwsze polega na kupnie nowych artykułów, co oczywiście wiąże się z wysokimi kosztami. Drugie działanie to po prostu zainwestowanie w odpowiednią pielęgnację wyposażenia. Jak zatroszczyć się o skuteczne pranie tapicerki?

 

Co grozi naszym tapicerkom?

Tapicerowane kanapy, meble i fotele mogą pełnić funkcję atrakcyjnej ozdoby pomieszczenia. Z ich pomocą da się podkreślić przytulność miejsca, jak też i wykreować elegancki, surowy klimat. Z takim wyposażeniem można spotkać się właściwie w każde przestrzeni: w prywatnych domach, biurach, gabinetach, czy restauracjach. W obiektach, użytkowanych przez wiele osób, np. w kawiarniach, tapicerki brudzą się dość szybko. Nawet jeśli korzystamy z nich tylko we własnym mieszkaniu, po pewnym czasie zauważymy pewne oznaki zużycia. Mowa nie o otarciach, które pojawiają się po bardzo długim użytkowaniu mebla, ale o problemach, z którymi borykać się będziemy znacznie szybciej, czyli o zabrudzeniach.

Rozlane płyny, plamy z jedzenia, kurz, sierść zwierząt, dym papierosowy – to wszystko sprawia, że z czasem elegancko prezentująca się nawierzchnia zaczyna wyglądać coraz gorzej. Część osób decyduje się samodzielnie rozprawić z brudem i własnymi rękami przeprowadza pranie tapicerek meblowych. Niestety musimy nastawić się na to, że efekty mogą nas rozczarować. Dużo lepsze rezultaty można osiągnąć, powierzając to zadanie firmom, specjalizującym się w praniu tapicerek, takim jak np. Mar-Co.

 

Pranie tapicerek meblowych – jak często należy o to dbać?

Częstotliwość wykonywania takich czynności pielęgnacyjnych powinna być dopasowana do tego, jak intensywnie eksploatowany jest mebel. Trudno więc tutaj o jednoznaczne zalecenia, bo wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Jeśli dysponujemy np. pufami, które pełnią raczej funkcję ozdobną i rzadko ktoś na nich siada, nie musimy martwić się o częste pranie. Wystarczy zająć się czyszczeniem takich mebli raz na parę lat.

Zupełnie inną taktykę należy przyjąć, jeśli mamy do czynienia z meblem regularnie użytkowanym. Dobrze jest wtedy pranie tapicerek zleceń regularnie. Specjaliści zalecają wykonanie takiej usługi raz na rok.

Tutaj warto podkreślić, że jeśli na powierzchni powstało wyraźne zabrudzenie, lepiej nie odkładać prania i zająć się tym jak najszybciej. Stare plamy mogą sprawiać problem przy wywabianiu. Jeśli zatroszczymy się o to, żeby wyczyścić taki brud wcześniej:

  • zwiększamy szansę na powodzenie procesu;
  • nie będziemy musieli przejmować się nieestetycznym wyglądem wyposażenia.

Nawet jeśli na tapicerce nie ma widocznych zabrudzeń, warto raz na jakiś czas ją odświeżyć. W ten sposób kolor mebla będzie bardziej intensywny i pozbędziemy się alergenów.