Makuch rzepakowy to coś więcej niż tylko uboczny produkt, jaki pozostaje po tłoczeniu oleju rzepakowego. Dzięki swoim wartościom odżywczym oraz wszechstronnemu zastosowaniu, ten pozornie niepozorny surowiec zdobywa coraz większe uznanie zarówno w przemyśle, jak i w rolnictwie. W poniższym tekście przyjrzeć się bliżej charakterystyce makucha rzepakowego oraz jego zastosowaniu.
Spis treści
Charakterystyka makucha rzepakowego
Makuch rzepakowy to wysokobiałkowy składnik paszowy, otrzymywany w wyniku tłoczenia oleju z nasion rzepaku. Ze względu na proces produkcji, możemy wyróżnić dwa rodzaje makucha: tłoczony na zimno (zawierający więcej oleju) oraz tłoczony na gorąco (zawierający mniej oleju). Wartości odżywcze tego produktu wynikają przede wszystkim z wysokiej zawartości białka oraz korzystnego dla zwierząt składu aminokwasowego. Warto również wspomnieć o obecności kwasów tłuszczowych Omega-3 oraz lignanów, które również wpływają na zdrowie zwierząt.
Zastosowanie makucha rzepakowego
Makuch rzepakowy jest wszechstronnym surowcem, którego zastosowanie można znaleźć przede wszystkim w hodowli, ale również w innych dziedzinach. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej istotnych zastosowań tego produktu:
1. Składnik pasz dla zwierząt:
- drobiu (kurczaków, indyków, gęsi);
- świń;
- bydła;
- ryb.
2. Przemysł spożywczy jako dodatek do pieczywa bądź słodyczy.
3. Produkcja kosmetyków – pozostałości oleju rzepakowego w makuchu mogą być wykorzystane jako składnik naturalnych kosmetyków, takich jak kremy, balsamy czy szampony.
4. Produkcja ekstrudatów czy pelletów – makuch rzepakowy stosowany jest również jako materiał opałowy w postaci granulatów bądź brykietów.
5. Nawóz – z uwagi na zawartość dużej ilości składników mineralnych, takich jak potas, wapń czy magnez, a także białka, makuch rzepakowy może być stosowany jako nawóz.
Zastosowanie w żywieniu zwierząt
Makuch rzepakowy jest cenionym składnikiem pasz ze względu na swoje wartości odżywcze. Pomimo wysokiej zawartości białka, makuch rzepakowy nie powinien być stosowany jako jedyny źródło białka w paszy, z uwagi na obecność niekorzystnych dla zdrowia zwierząt antynutrientów (glikozydów czy kwasów fitynowych). W przypadku drobiu oraz świń, zalecana dawka makucha w paszy wynosi ok. 5-15%, natomiast w przypadku bydła oraz ryb nawet do 30%.
Podsumowanie
Makuch rzepakowy to wszechstronny surowiec, którego zastosowanie jest nie tylko ekonomiczne, ale przede wszystkim korzystne dla zdrowia zwierząt. Zawartość wysokiej jakości białka, błonnika, czy składników mineralnych, a także oleju rzepakowego, czyni z makucha rzepakowego cenne źródło wartości odżywczych w hodowli, a także pozostałych branżach.