Aktualności

Wprowadzenie do termowizji: Podstawy technologii

Nie tak dawno, zdolność do „widzenia” temperatur była uważana za umiejętność fantastyczną, wręcz science fiction. Dziś technologia termowizji staje się coraz bardziej dostępna i wykorzystywana w różnych branżach, od medycyny po energetykę. Ale czym właściwie jest termowizja? Jak działa i jakie są jej główne zastosowania? Zanurzmy się w świat technologii, której korzenie sięgają zimnej wojny, a teraz staje się nieocenionym narzędziem w wielu dziedzinach.

Definicja termowizji i jej zastosowanie

Termowizja to technologia, która umożliwia wykrywanie i wizualizację promieniowania podczerwonego (IR) emitowanego przez ciała. Innymi słowy, pozwala nam „widzieć” temperaturę. Ciało o temperaturze wyższej niż absolutne zero (0 K) emituje promieniowanie IR, które można przechwycić i przekształcić w obraz.

Zastosowania termowizji są różnorodne. Może być wykorzystywana w medycynie do wykrywania problemów naczyniowych czy stanów zapalnych, w budownictwie do wykrywania mostków termicznych, a w energetyce do lokalizowania przegrzewających się elementów w rozdzielniach elektrycznych.

Krótka historia termowizji

Początki termowizji sięgają lat 50. XX wieku, kiedy to wojskowi inżynierowie zaczęli badać możliwość wykorzystania promieniowania IR do celów rozpoznawczych. W czasach zimnej wojny zdolność do „widzenia w ciemności” była niezwykle cenna. W latach 60. i 70. technologia zaczęła znajdować zastosowanie w innych dziedzinach, m.in. w medycynie i przemyśle.

Współczesne kamery termowizyjne są znacznie bardziej zaawansowane niż ich prototypy z lat 50. Dzięki postępowi technologicznemu stały się również bardziej dostępne dla szerokiego kręgu odbiorców.

Podstawowe zasady działania kamery termowizyjnej

Kamery termowizyjne działają na zasadzie detekcji promieniowania IR emitowanego przez obiekty. Czujnik w kamerze rejestruje różnice temperatur i przekształca je w obraz, który następnie jest przedstawiany w postaci mapy cieplnej. W zależności od temperatury, różne obszary obrazu będą miały różne kolory – od niebieskiego (niska temperatura) przez zielony, żółty, aż po czerwony (wysoka temperatura).

Ważnym elementem kamery termowizyjnej jest soczewka, która skupia promieniowanie IR na czujniku. Soczewki te są wykonane z materiałów takich jak german, krzem czy cyna, które przepuszczają promieniowanie IR.

Podsumowując, termowizja to fascynująca dziedzina, która z rewolucji wojskowej stała się technologią szeroko dostępną i użyteczną w wielu sektorach gospodarki. Jej zdolność do „widzenia niewidzialnego” sprawia, że staje się nieocenionym narzędziem w rękach specjalistów z różnych dziedzin. Czy to w medycynie, budownictwie czy energetyce – możliwości są niemal nieograniczone.

Źródło: https://easyrentier.com